Vanuit Zelhem. Overal zichtbaar. 0314 - 62 57 71 info@mjdesign.nl 4,8 op Google

1 juni 2026 · 5 min lezen

Welk type doosletter kies je? Alle soorten op een rij

Kort antwoord: wil je vooral overdag opvallen met een beperkt budget, kies dan een onverlichte doosletter. Zoek je een chique lichtgloed rondom de letters, kies dan indirect verlicht. Moet je bedrijfsnaam ’s avonds en van ver goed leesbaar zijn, dan is een direct verlichte doosletter de beste keuze. Voor grote letters op hoogte of op een winderige plek kies je een extra robuust profiel.

Doosletters geven een gevel diepte en uitstraling. Maar welk type past bij jouw pand? Het profiel bepaalt niet alleen hoe je gevelreclame eruitziet, maar ook hoe goed hij zichtbaar is in het donker, hoe hij gemonteerd wordt en hoe lang hij meegaat. In dit artikel zetten we de mogelijkheden op een rij.

Onverlichte en verlichte doosletters naast elkaar
Links onverlicht, rechts verlicht: dezelfde letter, een heel ander effect.

De soorten doosletters in één overzicht

Type Verlichting Uitstraling Het meest geschikt voor
Profiel 01P Onverlicht Strak en stevig Gevelreclame die vooral overdag zichtbaar moet zijn
Profiel 3 Indirect Subtiele lichtgloed achter de letter Kantoren, hotels en premium retail op een lichte, matte gevel
Profiel 3 Deluxe Indirect + zijkant Luxe gloed, ook langs de zijkant Kleinere signs op of net boven ooghoogte
Profiel 5 Direct De klassieker, helder front Middelgrote signs die ’s avonds moeten opvallen
Profiel 5 Deluxe Direct + zijkant Naadloos acrylaat front, zonder rand Signs op ooghoogte met een strakke, luxe look
Profiel 4 Direct Robuust kaderprofiel Grote letters, montage op hoogte en veel wind
Flatbox / lichtlijn Direct Lichtbak met 3D-effect of verlichte lijnen Opvallende, moderne gevels en accenten

Onverlichte doosletters: strak en budgetvriendelijk

Niet elke gevel hoeft ’s avonds te stralen. Onverlichte doosletters zijn gemaakt van aluminium met een stevige bodem en worden gelakt in elke gewenste RAL-kleur, zodat ze precies in je huisstijl passen. Ze zijn relatief eenvoudig te monteren en daarmee een betaalbare keuze. Wil je toch wat licht? Dan kunnen de letters van buitenaf worden aangelicht met spots.

Kies hiervoor als je gevelreclame vooral overdag zichtbaar moet zijn, je budget beperkt is of een strakke, eenvoudige uitstraling voldoende is.

Indirect verlichte doosletters: een chique lichtgloed

Indirect verlichte doosletter met lichtgloed

Bij indirect verlichte doosletters (Profiel 3) schijnt het licht naar achteren, tegen de gevel. Zo ontstaat er een rustige gloed rondom de letters: subtiel, maar ’s avonds heel herkenbaar. De letters worden met transparante afstandbuisjes op de gevel gemonteerd.

Belangrijk: dit effect komt het best tot zijn recht op een lichte, matte ondergrond. Op een donkere of glanzende gevel wordt het licht geabsorbeerd of weerkaatst en kunnen de LED’s zichtbaar worden. We bekijken dit altijd vooraf met je.

De Deluxe-variant heeft een gekleurde acrylaat bodem die iets uitsteekt. Daardoor licht de letter niet alleen naar achteren uit, maar ook deels langs de zijkant. Deze variant kan zowel met als zonder afstand tot de gevel worden gemonteerd en is vooral mooi bij kleinere signs op ooghoogte.

Kies hiervoor als je een luxe, rustige uitstraling zoekt, bijvoorbeeld voor een kantoor, hotel, praktijk of winkel in het hogere segment.

Direct verlichte doosletters: maximaal zichtbaar

Direct verlichte doosletters

Bij direct verlichte doosletters licht de voorkant van de letter zelf op. Dat geeft een krachtig, helder beeld dat ook van grote afstand en in het donker goed leesbaar is. Profiel 5 is de klassieker: een aluminium letter met een gekleurd, lichtdoorlatend acrylaat front in een kunststof randprofiel.

Bij Profiel 5 Deluxe is het front van dikker acrylaat en naadloos afgewerkt, zonder zichtbare rand. De letter licht daardoor ook een klein stukje langs de zijkant uit. Dat geeft een extra strakke, luxe uitstraling, vooral bij signs op ooghoogte.

Kies hiervoor als zichtbaarheid voorop staat: bij winkels, horeca, showrooms en bedrijfspanden langs een doorgaande weg.

Grote letters of veel wind: kies een robuust profiel

Robuuste direct verlichte doosletter

Hoe groter de letters en hoe hoger ze hangen, hoe belangrijker de constructie. Profiel 4 is een direct verlichte doosletter met een stevig aluminium kaderprofiel. Hij kan veel windbelasting hebben en is daardoor ideaal voor grote logo’s, letters bovenop een bedrijfshal of op open locaties.

Kies hiervoor als het om een grote gevelreclame gaat, de letters op hoogte komen of het pand vrij en winderig staat.

Flatbox en lichtlijnen: net even anders

Flatbox lichtreclame met 3D-effect

Een Flatbox is een op maat gemaakte lichtbak waarbij de tekst of het logo met gekleurd acrylaat door het front steekt. Dat geeft een opvallend 3D-effect en de lichtbak is eenvoudig te monteren. Translucente lichtlijnen zijn smalle, verlichte lijnen die je kunt gebruiken om een gevel te omlijsten of accenten te geven. Ze zijn in lengte uit te breiden en ook in verstek te maken.

Waar moet je nog meer op letten?

  • Kleur: de buitenkant van de letters wordt gelakt in elke gewenste RAL-kleur. Verlichte letters zijn verkrijgbaar in onder andere wit, warm wit, rood, blauw, groen en geel, en zelfs in RGB.
  • Formaat: elk profiel heeft een minimale letterhoogte en lijndikte. Heel kleine of dunne letters zijn niet altijd als doosletter te maken. We controleren dit bij het ontwerp.
  • Montage op frame of cassette: letters kunnen vooraf op een aluminium frame of cassette worden gemonteerd. Dat scheelt boorgaten in de gevel, gaat sneller en kabels worden netjes weggewerkt. Bij indirect verlichte letters raden we een cassette aan, omdat een frame de lichtgloed onderbreekt.
  • Dicht bij de kust: hangen de letters binnen ongeveer 20 kilometer van de kust, dan kiezen we voor een extra zeebestendige lak.
  • Onderhoud: dankzij energiezuinige LED-verlichting zijn verlichte doosletters duurzaam en onderhoudsarm.

Veelgestelde vragen over doosletters

Wat is het verschil tussen direct en indirect verlichte doosletters?

Bij direct verlichte doosletters licht de voorkant van de letter op, voor maximale zichtbaarheid. Bij indirect verlichte doosletters schijnt het licht naar achteren tegen de gevel, waardoor een subtiele gloed rondom de letter ontstaat.

Welke doosletter is het goedkoopst?

Onverlichte doosletters zijn meestal de voordeligste keuze, omdat er geen verlichting en bekabeling nodig is. Ze kunnen eventueel later van buitenaf worden aangelicht met spots.

Kunnen indirect verlichte doosletters op een donkere gevel?

Dat raden we meestal niet aan. De lichtgloed komt het best tot zijn recht op een lichte, matte ondergrond. Op een donkere gevel is een direct verlichte doosletter, of montage op een lichte cassette, vaak een betere oplossing.

Welke doosletter is geschikt voor grote letters op hoogte?

Voor grote letters en logo’s op hoogte of op een winderige locatie adviseren we een robuust profiel met een stevig aluminium kader, zoals Profiel 4.

Doosletters laten maken door M&J Design

Bij M&J Design in Zelhem denken we mee over de doosletter die past bij jouw pand, huisstijl en budget. We werken de gevelreclame vooraf visueel uit, zodat je precies weet hoe het wordt, en onze eigen monteurs zorgen voor een nette plaatsing. Twijfel je welk type het beste past? Lees meer over gevelreclame of vraag een vrijblijvende offerte aan.

Mooi werk begint met jouw idee.

Vertel het ons. We helpen je graag – stuur ons een bericht of bel direct.

Offerte aanvragen